O táborech

Tak Vás vítám v nové sekci našich stránek, kde se, jak doufáme, dozvíte co nejvíce o táborech. Jak probíhají, proč jsme se rozhodli k určitým opatřením atd. Pokud zde nenaleznete to, co by Vás právě zajímalo, budeme rádi, když se na nás obrátíte pomocí e-mailu a nebo nám zavolejte na mobil.


Délka tábora: Tábor se už dlouhou dobu pořádá první tři týdny v červenci, odjíždí se většinou víkend po rozdávání vysvědčení. Zažil jsem pouze jednou, že se odjíždělo o týden později. Myslím, že Vás bude hlavně zajímat, proč tři týdny (očividně nezvyklá délka, když všichni ostatní mají dva) a jestli to vlastně není pro děti moc dlouho. Podle nás to opravdu moc dlouho není, protože 4 dny tábora se „spotřebují“ na dostavbu (začátek) a bourání (konec:) tábora (o tom si řekneme něco více později), tím pádem nám zbývá něco přes dva týdny. Dále bych rád upozornil, že tato délka tábora umožňuje dětem (ale i nám) si klidně déle zvykat na táborové dění a pak v klidu prožít zbytek dobrodružství místo toho, aby najednou tábor skončil hned poté, co dostaneme pocit, že se to teprve pořádně rozjelo. Navíc tábor přestává být jen chvilkovým pobavením, ale opravdu se do něj vžijeme.

Cena:
Cena tábora se dlouho předlouho držela na velice slušných 3000 Kč, což je za tři týdny opravdu velmi malá částka, ale díky zdražování (hlavně potravin) jsme byli nuceni postupně rok od roku zdražovat a nakonec stanovit cenu tábora na 4600 Kč. Nutno podotknout, že žádný vedoucí není peněžitě ani jinak hodnotně odměňován za činnost na táboře. Prostě děláme to, co nás baví:)

Místo konání: Jako vždy na naší základně u hájovny Mášovna na Jelením vrchu poblíž Bělé (3 km) a Malont (6 km). Je nám tam krásně, vlastně nám ani nic nechybí. Za hájovnou máme postavenou dřevěnou kuchyni se stálými kamny, pár metrů do kopce máme studánku s pramenitou vodou, ze které nám vede vodovod až do tábora. Kousek od kuchyně máme umývárnu a rybníček.. Okolí tábora je přímo stvořené pro všechny možné hry a navíc docela velká vzdálenost od všech hlavních silnic a vesnic dává ten pravý pocit, že jsme v přírodě.

Ubytování: Děti bydlí ve stanech s podsadou. Od roku 2009 máme nové palubkové podsady, které jsou snadno postavitelné a lépe udržovatelné. Ve stanech si každé dítě uklízí samo, přičemž každé ráno probíhá tzv. bodování stanů, kdy vedoucí kontrolují pořádek a dávají bodové ohodnocení a nebo udělí trest, pokud je to nutné. V případě opravdu ošklivého počasí, kdy se ve stanu nedá být, můžou děti přechodně bydlet v naší hájovně, kde za deštivého počasí sušíme mokré věci.

Jak probíhá tábor:
Na začátku přijedeme a začneme stavit tábor, poté se koná Zahajovací oheň a dále probíhá normální program, hraje se Dlouhodobá hra, máme Čtverakiádu ( taková naše olympiáda ), soutěžíme s ostatními oddíly, které se nacházejí poblíž tábora, děti se zúčastní různých instruktáží, kde se naučí mnoho nových věcí, zkusí si i sami uvařit, máme 13. den, který je tak trochu vytrhnutím z dění tábora - většinou je vše obráceno naruby a je to dosti vtipné:). Po dvou týdnech v neděli se koná Návštěvní den (viz. později). Poslední týden vrcholí Dlouhodobá hra, den před odjezdem nastane její rozuzlení a začneme bourat tábor a uklízet, co po nás zůstalo. Večer se pak sejdeme u Závěrečného ohně, kde vyhodnotíme bodování, odměníme nejlepší, vybereme jméno tábora atd. Poslední den se udělají menší dodělávky a hurá domů.

Denní řád: U nás na táboře je takovým dobrým zvykem mít tzv. denní řád, abychom věděli, kdy máme jít na oběd, do kdy máme volno atd., aby mohl tábor hladce probíhat. Začíná se v 7:30 budíčkem, poté následuje krátká rozcvička, ranní mytí, úklid stanů a snídaně v půl deváté. Poté se jde na nástup k vlajce, kdy určená vlajková četa vztyčí vlajku a jde se na bodování stanů. Následuje první program, po kterém jdeme na svačinu, dále druhý program, potom skončíme, jdeme se převléct, umýt si ruce a můžeme jít na oběd, po kterém následuje odpolední klid, kdy se odpočívá až do tří. Teď začne program třetí, který zase asi po hodině a půl skončí, jde se na svačinu a můžeme jít na program čtvrtý.. Poté se koná večerní nástup k vlajce, kdy se vlajka sundá, přečte se program na druhý den, rozdělí se služby (kuchyně a noční hlídky) a určí se tresty, za přestupky, které se ten den přihodily. Po večeři je osobní volno a pak se nejčastěji zpívá v tee-pee. Večerka je ve 22:00.

Služby na táboře: Za tábor se střídáme ve službách jako jsou noční hlídky a nebo pomoc v kuchyni. Noční hlídka se drží dvě hodiny (od 22:00 – 0:00, 0:00 – 2:00, 2:00 – 4:00, 4:00 – 6:00). Vždy se hlídalo po jednom a je tomu tak nadále. Čas hlídky je přidělován dle věku nebo dle počtu táborů, kterých se člen oddílu již zúčastnil. Služba v kuchyni je na celý den, dítě jí drží pouze jedinkrát za tábor a poslouchá kuchaře a pomáhá mu - tento systém ovšem platí při dostatečném počtu účastníků a může se měnit.

Co s sebou a nebo co nebrat: Seznam věcí, které člen potřebuje na tábor je na přihlášce. Pokud bych měl něco zdůraznit, tak jsou to pevné boty do terénu (pohorky) a gumovky (není to to samé! a raději pohorky bez gumovek, než naopak). Dále baterku, která je nutná a nejlépe náhradní žárovku a baterie. Spíš bych se tady ale chtěl věnovat tomu, co nebrat a proč. Začnu různými cennostmi, šperky a zbytečným množstvím peněz. Na táboře je velice jednoduché takovéto věci ztratit a my se opravdu nechceme starat, jestli si děti nezašantročily někam jejich řetízek, nebo kde si nechaly peněženku. Tohle platí i o dalších věcech. Discman, walkman, MP3 přehrávač.. Nikomu to nebudeme zakazovat, ale také je to v položce NEBRAT, protože za zničení nebereme zodpovědnost. Vůbec nejdražší a nejzbytečnější věcí, kterou si mohou na tábor vzít je mobil. Zaprvé se může lehce rozbít, může se někde zapomenout, rychle se vybije a je s ním více starostí než užitku. V nejnutnějších případech je možné zavolat nám a my Vás necháme zavolat si s Vaší ratolestí, ale přijde nám to zbytečné, když funguje táborová pošta, kdy můžete dětem posílat i různé balíčky. Navíc jakmile má dítě u sebe mobil, tak se ani nesnaží své problémy řešit s námi, ale hned volá domů. Uznejte, že se nám tak ztěžuje komunikace s dětmi a řešení všemožných problémů.. V tom lepším případě voláte nám, že se něco děje (přičemž my bohužel ani nevíme, že se to děje, protože nám to nikdo neřekne) a v tom horším případě rodič zazmatkuje a najednou rozčílený stojí na cestě před táborem a my se nestačíme divit.Technika také narušuje atmosféru tábora a souznění s přírodou..

Po zkušenosti z táborů bych rád poprosil, aby si mobily opravdu nechali všichni doma! Výjimka je pouze pro instruktory a rádce - jinak vybíráme a vracíme jen když uznáme za vhodné... Navíc mobily nijak nedobíjíme.


"Stýská se mi, nelíbí se mi tu, chci jet domů" : Na každém táboře se projeví stýskání se po rodičích, my se snažíme mít tak pestrý program a zábavný, že je to ani nenapadne, ale přesto to někdy nestačí. Potom se samozřejmě snažíme dítě rozptýlit a většinou to zabere. Samozřejmě je tu problém s návštěvním dnem, kdy přijedete, dítě Vás uvidí, uvědomí si, že už Vás dlouho nevidělo a najednou málem sedí v autě. Tady je na Vás, jak na to přistoupíte. Nebojte se, jakmile odjedete, tak stačí hodina nebo dvě a už zase o ničem neví.( hlavně že má plnou tašku sladkostí přeci :) ). Stane se ale také, že je dítě na táboře nespokojené, v první řadě si s ním rádi promluvíme, v čem je problém a snažíme se ho vyřešit. Může se stát že i potom chce mermomocí odjet domů. My samozřejmě nikomu bránit nebudeme, ale je to vždy docela smutné. Problém je pak s penězi, protože se jídlo nakupuje na začátku týdne a tak nemůžeme vracet peníze. Je to možné pouze za týden, který ještě nezačal nebo je to přesněji popsáno v přihlášce. Přednostně bereme na tábor děti, které se zúčastní celého tábora. Nejde pouze o peníze, ale v některých případech jsme po odjezdu člena nuceni předělat stávající složení družin a to se nelíbí opravdu nikomu.

Jídlo: Jídlo je pětkrát denně (snídaně, oběd, večeře + dvě svačiny). 

Návštěvní den:
Koná se vždy v neděli po druhém týdnu tábora. Můžete přijet potěšit své ratolesti už od rána, posedět s námi a popovídat si, pokud Vás bude něco zajímat. Bude tu na Vás čekat oběd. Samozřejmě nepohrdneme nějakou tou domácí buchtou a nebo ovocem:).

Rád bych dodal, abyste jezdili opravdu jen v tento den.

A ještě bychom Vás rádi poprosili, abyste své ratolesti zbytečně nebrali do civilizace na pohár atd. Souvisí to také s tím, že najednou "vypadnou" ze své role na táboře a poslední týden už to nebude ono, s tím souvisí obvyklé přivážení tašek a tašek sladkostí. Dokážete si představit, jak to po dvou týdnech zdravé a vyvážené stravy dopadne...


Pokud máte další dotazy, tak pište a nebo volejte.
Hlavní vedoucí tábora Kírek a Jay.

Jinak, krátce o předchozích táborech je vždy něco napsáno tady.